Splutí řeky Dunajec a Oravy s vodáky a psem | Oravský hrad

Ahoj, vyjel jsem kolem 18:00 z Ostravy, sraz byl v „Autocamping Červený Kláštor“ na Slovensku někdy večer. Nejkratší cesta vedla přes Polsko. [36.]

Splutí řeky Dunajec a Oravy s vodáky a psem | Kánoe Gumotex Pálava

Řeka Dunajec

Splutí řeky Dunajec a Oravy s vodáky a psem | Kánoe Gumotex PálavaAutocamping nebyl moc dobře označený, navigace mě vedla do Klášteru a přes úzký most, tak jsem tam chvíli kroužil, až jsem uviděl značku „zákaz vjezdu – neplatí pro návštěvníky kempu“. Zkusil jsem to a bylo to správně. Kemp byl docela plný, čistý a klidný. Místní občerstvení bylo už asi roky zavřené. Rozhodně by kempu prospělo lepší označení a opravu v mapách.

Ráno jsme se všichni setkali, přeparkovali auta blíže k sobě a domluvili si na úseku plavby po řece Dunajec. Lodě jsme naložili do 3 aut a vyrazili do „Lysá nad Dunajcom vp, hranice PL-SK“ (181 km řeky). Končili jsme v „Sczawnica Piaski (159 km řeky). Takže celkový úsek plavby měřil 22 km.

 

Hranice vede přímo uprostřed řeky

Splutí řeky Dunajec a Oravy s vodáky a psem | Kánoe Gumotex PálavaŘeka byla klidná, široká, plná vodáků a tzv. pltí (rozkládací vory pro turisty). Statní hranice vede přímo uprostřed řeky, takže chvíli se pluje na Slovensku a chvíli v Polsku. Kdyby tam nebylo tolik lidí, tak bych se tam i rád někdy vrátil. Obzvláště ty vory jsou velmi nepříjemné a neohleduplné. Snad do každého z nás vrazili, aniž by třeba upozornili na kolizi. Omluva se nikdy nekonala. Určitě řeka bude zajímavější mimo hlavní sezónu.

Před koncem jsme si dali v místní restauraci pirohy a pak jsme nasedli do aut (pendl) a vrátili se do kempu. Večer jsme si udělali oheň a chvíli poseděli s kytarami.

 

Řeka Orava

Ráno jsme se přesunuli do „Dlhá na Oravou“ a sjeli řeku Oravu do „Oravský Podzámok“ k Oravskému hradu. Tam jsme se občerstvili melounem, který se mnou jel v kánoi jako háček.

Akci jsme ukončili v „Dolný Kubín“ v Penzión Koliba.

Zdraví Paddling Tramp, ahoj!

Pár fotek z videa

Výběr snímků přímo z filmu

Vybavení: Záběry jsou natočené a i sestřihané v mobilu iPhone 14 Pro.

Další informace k VODOvandru: