Radim Sieber a já | Pohoda v korytu potoka | Lesní Paella v hliníkovém kotlíku

Ahoj, po čase jsme se opět domluvili s kamarádem, že bychom mohli prozkoumat nějaké pěkné místo a samozřejmě uvařit nějakou lahůdku na ohni. [24.]

Radim-Sieber-vandr-bushcraft-paella-paddling-tramp-youtube

Malé dobrodružství za Ostravou

Radim Sieber a já | Pohoda v korytu potoka | Lesní Paella v hliníkovém kotlíkuMísto jsem vybral já (můj oblíbený les z dětství), Radim vybral jídlo. Auto jsme nechali na kraji lesa a začali hledat ideální tábořiště. Nebylo to vůbec jednoduché, protože Radim je náročný :). Nakonec jsme našli krásné místo v korytě potoka asi 100m od bývalého trampského srubu, kde jsem kdysi jezdil s turistickým oddílem a později i s kamarády. Mám k tomuto místu velký citový vztah, prožil jsem tam spoustu pěkných chvil. Srub bohužel někdo nedávno zbořil a okolí zarostlo stromy a keři.

Nezapomeňte se podívat také na video od Radima: https://youtu.be/B3ju2JPurdI

Vaření v zavěšeném kotlíku

Hledání místa na přespání zabralo hodně času a tak vaření začalo dost pozdě. Trápil nás velký hlad.

Radim Sieber a já | Pohoda v korytu potoka | Lesní Paella v hliníkovém kotlíkuRadim tedy začal připravovat španělskou paellu a já připravil dřevo na oheň. Toto jídlo jsem vůbec neznal, ale byl jsem klidný. Nakupovali jsme ráno společně a bylo už podle potravin jasné, že to bude dobrota. Během chvilky paella provoněla celým lesem.

Kotlík jsme zavěsili na trojnožku. Výšku kotlíku nad ohněm jsme regulovali posunováním trojnožky. Tento způsob vaření je hodně pohodlný, nemusíte se bát, že se to převrhne do ohně nebo že by se to připálilo. Musíte jen dávat pozor a vše kontrolovat. Míchání je trochu těžší, ale může se to vyřešit odkládáním kotlíku na nějaký provizorní stoleček z kamenů.

Jídlo bylo hotové až spíše na večeři, příprava byla dlouhá, ale stálo to za to. Paella podle Gordona Ramsay byla vynikající.

Zvuk čaringy v lese

Večer jsme poseděli u ohně a později jsme zavolali čaringou Krokodýla Dundee. Mick bohužel nepřišel, možná to neslyšel až do Austrálie, každopádně místní myslivci se asi divili. Zvuk čaringy v lese a v noci by asi nečekali.

Čaringa neboli Bullroarer je dřevěný hudební nástroj. Bullroarer (také rhombus, bramadera, purerehua nebo turndun) se používal ke svolávání a je dnes známý hlavně z Austrálie. Jeho nálezy však pocházejí z celého světa, včetně Evropy.

Co je to práchno?

Radim Sieber a já | Pohoda v korytu potoka | Lesní Paella v hliníkovém kotlíkuRáno jsme si dali kafe a sbalili stany. Slunce krásně prosvítalo mezi stromy. Radim mi ukázal další způsob rozdělávání ohně. Některé techniky znám pouze z knížek nebo videa, ale nikdy jsem je neviděl. Včera zkoušel práchno a dnes tzv. chlupaté dřívko. Práchno je zuhelnatělá přírodní tkanina, ve které se snadno zachytí jiskra. Práchno s jiskrou žhne a tak můžete snadno rozdělat oheň.

Při přípravě dřeva jsem zlomil svou oblíbenou pilku Fiskars, dost mě to naštvalo. Minule se úplně to samé stalo Radimovi, takže 1:1 na pilky. Na oběd byla pečená slanina na ohni, to je velká lahůdka. Zase voněl celý les.

Řádný úklid tábořiště

Před odchodem jsme řádně prolili a uklidili ohniště i celé tábořiště. Odcházeli jsme tak, že by nikdo nepoznal, že tam někdo tábořil. Výhodou bylo i to, že tábořiště bylo v korytě potoka, mohli jsme tak důkladně zalít ohniště. 

Zdraví Paddling Tramp, ahoj!

Vybavení: Všechny záběry ve videu jsou natočené a i sestřihané v mobilu iPhone 11.

Pár fotek z videa

Výběr snímků přímo z filmu