Splutí Bečvy | Vrací se život do otrávené řeky? | Gumotex Pálava

Ahoj, v sobotu jsem sjel řeku Bečvu s Renkem a jeho ženou Markétou. Předtím jsme se neznali, ale klaplo to. Byla to opět pohodová a bezproblémová plavba. [17.]

Přímý odkaz na video: Splutí Bečvy | Vrací se život do otrávené řeky? | Gumotex Pálava

Splutí řeky Bečvy

Splutí Bečvy | Vrací se život do otrávené řeky? | Gumotex PálavaSetkali jsme se v Hustopečích nad Bečvou na Štěrkáčích, tam jsem nechal auto. Renek s Markétou mě zavezli do Lhotky nad Bečvou, kde jsme začali naši plavbu.

Bylo poměrně málo vody. Těch 124 cm je asi minimální stav vody, kdy to ještě má smysl. I tak jsme občas drhli dnem a občas jsem musel vystoupit a kousek popotáhnout loď. U některých peřejí jsme museli přenášet lodě, protože bychom asi zůstali viset na nějakém kamenu.

Všichni tři jsme měli lodě od Gumotexu, já Pálavu, Markéta Twist a Renek Swing. Jejich kajaky byly podstatně rychlejší než moje kánoe, navíc jsem dost zdržoval natáčením. Přesto měli pro můj koníček pochopení a nezlobili se na mě.

Otrávená řeka?

Splutí Bečvy | Vrací se život do otrávené řeky? | Gumotex PálavaBečva je moc krásná řeka, po kyanidu už nebyla žádná stopa (otrava řeky z roku 2020), život se do řeky pomalu vrací. Viděli jsme hejna malých rybek. Bohužel ledňáčka jsme žádného neviděli.

Oheň jsme rozdělali v polovině plavby na štěrkové pláži naproti překrásnému eroznímu břehu. Spodní sediment břehu tvořila zajímavá hmota, která vypadala jako hromada mazlavého betonu. Renek říkal, že tomu jako kluci říkali kočičí mýdlo (snad jsme si to zapamatoval správně).

Zkameněliny z druhohor

Splutí Bečvy | zkameněliny z druhohor, ichnofacie kruzianové a skolitovéMarkéta naškrábala brambory a já jsem připravil krkovičku s plátky slaniny. Renek našel zajímavé zkameněliny z druhohor. Cituji z webu Muzea regionu Valašsko: „U Lhotky nad Bečvou a Choryně byly nalezeny ichnofosilie Spirographe, Cosmorhaphe (Obr. 8) a Helminthoida. Z mělkého pobřeží moře pak jsou nalézány stopy ichnofacie kruzianové a skolitové. Jeden z nejhojnějších je požerek Alcinidiopsis. Jedná se o válečky 10-30 cm dlouhé s průměrem od 2 do 6 cm s granulovaným povrchem. „

Více zde: http://stare.muzeumvalassko.cz/zpravy/zkamenely-zivot/index.html

Kafe na závěr plavby

Splutí Bečvy | Vrací se život do otrávené řeky? | Gumotex PálavaPo obědě jsem se chtěl proletět s dronem, ale začalo silně foukat a vypadalo to na bouřku. Později se nám bouřka vyhnula, tak jsem se krátce proletěl v údolí, kde tolik nefoukalo.

Odpoledne jsme dojeli do cíle (Hustopeče nad Bečvou). Vysušili jsme lodě, udělali si kafe a pak jsem prosekal křídlatkou japonskou (invazivní rostlina) cestu k autu.

Splutí řeky Bečvy se vydařilo!

Zdraví Paddling Tramp, ahoj!

Pár fotek z videa

Výběr snímků přímo z filmu

Vybavení: Téměř všechny záběry jsou natočené a i sestřihané v mobilu iPhone 11 a občas doplněné o záběry z dronu DJI mini 2 a GoPro Hero 8.

Další informace ke splutí řeky: