3 lodě na řece Moravě | Halušky na ohni | Kajak Itiwit Decathlon X100+

Ahoj, opět řeka Morava, 3 lodě, 4 vodáci a dokonce i nutrie. Tentokrát však začínáme tam, kde jsme minule skočili (Lukavice). [32.]

3 lodě na řece Moravě | Halušky na ohni | Nový kajak Itiwit Decathlon X100+

Přímý odkaz na video: 3 lodě na řece Moravě

Řeka Morava

Užívali jsme si slunečnou sobotu a krásnou řeku Moravu. V polovině plavby jsme si udělali oheň, kluci měli nějaké konzervy, já jsem si uvařil halušky se slaninou. Konzervy nejím.

3 lodě na řece Moravě | Halušky na ohni | Nový kajak Itiwit Decathlon X100+Minule jsme pluli z Posltřelmova do Lukavice, nyní jsme pokračovali z Lukavice do Moravičan. Uvažujeme, že z toho uděláme tradici a příště budeme pokračovat dále po proudu.

Počasí se opravdu vydařilo. Martin měl nový kajak Itiwit z Decathlonu (přesně: Nafukovací rekreační kajak vysokotlaký X100+ dvoumístný). Ten předešlý byl sice na začátek dobrý, ale hodně se v něm nadřel. Ten nový má úplně jiný skluz po vodě, ten starší měl sice dobře řešené vyměnitelné válce, ale ta látka byla jako šmirgl. Decathlon na webu uvádí: „Příď kajaku Itiwit 100+ má stejnou konstrukci jako Dropstitch nafukovacích paddleboardů. Dropstitch je výplet z polyesterového vlákna, který se nachází mezi dvěma vrstvami PVC. Při vysokotlakém nahuštění se vlákna napnou a celá konstrukce se zpevní.“

Oheň u řeky a vodácký oběd

3 lodě na řece Moravě | Halušky na ohni | Nový kajak Itiwit Decathlon X100+

Renek s Jirkou měli starý člun Orinoco od Gumotexu. Minule museli pořád dofukovat, teď foukali jen jednou, asi to zalepili lépe. Taky zalepili vylévací rukáv, kudy jim minule tekla voda.

Řeka v tomto úseku byla hodně regulovaná jako v minulém úseku, ale byla mnohem pěknější.

Zhruba v půlce plavby jsme udělali oheň. Kluci si udělali konzervy, já ale rád relaxuju u řeky s nějakým dobrým jídlem, takže jsem si tentokrát udělal halušky se smaženou slaninou a cibulkou.

Ohniště jsme jako vždy řádně uhasili, prolili vodou a celé tábořiště dokonale uklidili. Nikdo by nepoznal, že jsme tam byli.

Nutrie na řece Moravě

3 lodě na řece Moravě |  nutrieKe konci plavby jsme zase viděli nutrie, vůbec se nebály, přiblížil jsem se k nim na 2 metry. Nutrie říční (Myocastor coypus) je velký hlodavec původem z Jižní Ameriky. Nutrie je invazivní druh.

V okolí řeky Moravy se vyskytují další invazní druhy: netýkavka žláznatá (Impatiens glandulifera), bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), křídlatka (Reynoutria), ale především Štětinec laločnatý (Echinocystis lobata).

Posledních 6 km bylo podezřele dlouhých, až jsme přemýšleli, jestli není navigace na mapy.cz vadná. Na závěr samozřejmě nechybělo kafe a krátký relax před cestou domů.

Zdraví Paddling Tramp, ahoj!

Pár fotek z videa

Výběr snímků přímo z filmu

Vybavení: Všechny záběry jsou natočené a i sestřihané v mobilu iPhone 11.

Další informace k VODOvandru: